Legenda Świętego Graala

Odnaleźć go mógł jedynie człowiek naprawdę szlachetny i bez grzechu. Swemu właścicielowi gwarantował zdrowie, wieczną młodość i władzę nad światem. Miał posiadać także magiczne właściwości – leczył i przywracał zdrowie, karmił i poił, dawał łaskę nieśmiertelności. Ten kto go ujrzał, zapewniał sobie życie pełne szczęścia. Mowa o Świętym Graalu.

Niewidzialny dla niegodnych, przywoływał do siebie jedynie wybranych. Dlatego odnaleźć go mógł tyko najszlachetniejszy człowiek. Osoby niegodne przebywające za długo w jego obecności, zapadały na dziwne choroby i umierały w mękach. Wierzono, że jeśli na Graala spojrzy osoba o nieczystym sumieniu- oślepnie, zadufany – straci mowę, a człowiek o dobrym sercu – dostanie pożywienie duchowe.

Czym zatem był? Chretien z Troyes przedstawił je jako naczynie, dokładnie półmisek, na którym wybrańcom serwowano wielkie płaty dziczyzny. Wolfrom von Eschenbach uważał, że Graal był bytem dwoistym: kamieniem o niesłychanej mocy, ale też osobą ożywioną, której trzeba składać hołdy oraz dary. Niektórzy widzieli w nim kielich kryjący hostię lub symbol Łaski Pańskiej. Mógł być również „kamieniem z niebios”.

Pojawił się w średniowiecznym tekście „Wojna Wartburska”, który opisuje walkę archanioła Michała ze zbuntowanym Lucyferem. Archanioł podczas walki miał z głowy Lucyfera zerwać koronę, z której wypadł mitologiczny szmaragd.

Według teorii Dana Browna w „Kodzie da Vinci” to wcale nie było naczynie czy kamień lecz…kobieta, Maria Magdalena z którą Jezus ożenił się i miał dzieci. To ona jest świętym naczyniem przechowującym królewską krew Jezusa w łonie. Do dziś z braku źródeł, nie rozstrzygnięto podstawowej kwestii, czy Jezus miał żonę. Wielu teologów związanych z Kościołem katolickim uważa, że jest to możliwe.

W XII wieku utrwalił się jednak wizerunek Graala jako kielicha. I dziś właśnie ta wersja wydaje się najbardziej prawdopodobna. W tej teorii było to naczynie użyte przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy. Do tego samego kielicha po ukrzyżowaniu Chrystusa Józef z Arymetei zebrał krew z Jego ran. Nikt nie wie, z czego kielich był zrobiony. Być może z drewna lub z gliny.

Niezależnie od tego czy istniał czy nie, Graal stał się symbolem wiary, wytrwałości i poszukiwania własnej drogi. Święty Graal odcisnął niezwykle trwałe piętno na świadomości mieszkańców zachodniej części Starego Kontynentu i stał się ważnym, może najważniejszym symbolem chrześcijańskiej, jednoczącej się Europy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>