Podziemne labirynty z ludzkich kości – katakumby pod Paryżem

Większość standardowych wycieczek do stolicy Francji ma w swojej ofercie zwiedzanie atrakcji turystycznych pozwalających spojrzeć na miasto z perspektywy lotu ptaka – czy to ze szczytu Wieży Eiffla czy tarasu Łuku Triumfalnego. Jednak coraz popularniejsze staje się zwiedzanie także tego podziemnego świata Paryża – mrocznych katakumb.

Katakumby pod Paryżem znane są na całym świecie – ta pajęczyna rozciąga się na głębokości ponad 90 metrów pod ulicami miasta na obszarze 770 hektarów. Część tego rozległego labiryntu to w gruncie rzeczy kamieniołom. Wydobywano tu bowiem wapień, który służył później do budowy paryskich chodników, mostów i budynków.

Paryskie katakumby są zbiorową mogiłą dla ponad 6 milionów ludzi. W czasie francuskiej rewolucji zabrakło miejsca na cmentarzach i rząd postanowił zaoszczędzić przestrzeń przenosząc kości zmarłych do pustych kamieniołomów. Przerażające jest to że budowniczy układali kości zupełnie na oślep, nie zważając na to do kogo należą.

Jeszcze do 1995 roku katakumby można było zwiedzać bez żadnych ograniczeń. Labirynty podziemnych korytarzy przyciągały tłumy żądnych przygód miejskich eksplorerów oraz fascynatów katakumb, którzy w skalnych komorach wypełnionych grobowcami urządzali wielkie balangi. Zakaz wstępu do podziemi i surowe kary pieniężne wprowadzone przez władze miasta nie odstraszyły największych fanatyków. Wręcz przeciwnie, wystarczy mała wycieczka po internecie, by znaleźć setki zdjęć z odbywających się tam wciąż podziemnych imprez i relacji z wypraw do zakazanych miejsc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>