Czy książę Jerzy miał zostać królem Polski?

Na brytyjską koronę nie miał wielkich szans. Ale skąd wzięła się plotka, że cieszący się nie najlepszą reputacją książę Jerzy (stryj królowej Elżbiety II), miał zostać królem Polski? Według niektórych źródeł historycznych, nie była to tylko plotka…

Jerzy, książę Kentu, był młodszym bratem brytyjskich monarchów: Edwarda VIII i Jerzego VI (ojca Elżbiety II). Urodził się 20 grudnia 1902 roku w Sandringham. Kiedy miał 8 lat, jego ojciec został królem Jerzym V. Jerzy junior był wtedy piąty w kolejce do tronu po trzech starszych braciach i siostrze (szósty z rodzeństwa, chory na epilepsję Jan, nigdy nie opuszczał wiejskiego domu w Szkocji, gdzie pilnowała go niania, rodzina królewska wstydziła się go, zmarł w wyniku ataku padaczki w wieku 14 lat). Książę uczęszczał do jednej z najstarszych w Anglii internatowych szkół męskich – Eton College. Ale prestiżowa uczelnia nie upilnowała nastolatka, który już wtedy zaczął zażywać morfinę i kokainę. Ten nałóg towarzyszył mu później w dorosłym życiu. W latach 1919-1929 służył w Royal Navy, do woli korzystając z kawalerskiego stanu.

Rodzina przymykała oczy na jego romanse, także z mężczyznami! Jeden z nich, z reżyserem patriotycznym Noelem Cowardem, trwał 19 lat, na liście tej byli również historyk Henry Chips Channon, szpieg Anthony Blunt oraz daleki kuzyn pruski, książę Ferdynand.

W wieku 32 lat książę Jerzy zakochał się w greckiej księżniczce Marinie, którą poślubił w 1934 roku. Mimo małżeństwa, książę nie zrezygnował z romansów. Wśród jego kochanek były artystki i celebrytki z Hollywood. Ze związku ze znaną powieściopisarką dla pań Barbarą Cartland miał nieślubną córkę, Raine McCorquodale, późniejszą macochę księżne Diany. Z innego związku, z Kiki Preston, przyszedł na świat syn Michael.

W 1937 roku książę po raz pierwszy odwiedził Polskę. Wraz z żoną Mariną wybierali się do Wiednia. Postanowili skorzystać z gościny hrabiego Alberta Potockiego, który wystosował wcześniej prywatne zaproszenie do nowego króla Jerzego VI. Król z braku czasu odmówił, ale przekazał zaproszenie bratu.

To była wyjątkowa wizyta (członek brytyjskiej rodziny królewskiej po raz pierwszy w Polsce). Małżonkowie odwiedzili Katowice, gdzie kilkoma fabrykami zarządzał Alik Poklewski-Koziełł. Jego żona studiowała z Mariną w Paryżu. Wszyscy razem pojechali do Łańcuta (później w czasie wojny rodzina Poklewskich-Koziełłów znalazła schronienie w majątku księcia w Anglii, gdzie zadomowili się na wiele lat).

W 1939 roku, podczas inspekcji polskich okrętów niedaleko Edynburga, książę spotkał generała Władysława Sikorskiego. Premier polskiego rządu na uchodźctwie miał wtedy wizję stworzenia federacji z podbitych przed Hitlera i Stalina państw, jak Polska i Czechosłowacja. Jej liderem miał zostać ktoś z królewskiej rodziny, gdyż bliski związek z imperium brytyjskim podniósłby znaczenie unii. Idealnym kandydatem na króla był Jerzy. Generał spotykał się z księciem przez następne 3 lata co najmniej 10 razy.

Plany, jeśli takie były, przerwała katastrofa samolotu księcia 25 sierpnia 1942 roku na stoku górskim Morven w Szkocji. Zaledwie rok później, 4 lipca 1943 roku, w niemal identycznej katastrofie w Gibraltarze zginął generał Sikorski. Przyczyny obu tragedii nigdy nie zostały wyjaśnione i budzą wątpliwości do dziś.

Najstarszy syn księcia Jerzego, książę Edward, wspomina, że w jego rodzinie zawsze mówiło się o Polakach, a pierwsza podróż jego rodziców do Polski nazwana była miodowym miesiącem. Edward odziedziczył po rodzicach sympatię do Polaków. W Anglii nazywany jest księciem od spraw polskich. Patronuje fundacji Help Poland. Nigdy nie był bohaterem skandalu ani romansu. Ma opinię najbardziej prawego członka brytyjskiej rodziny królewskiej.

Źródło: MH, Życie na gorąco, Cykl: Skandale z wyższych sfer, Źródło zdjęcia [1]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>