Francuska miłość Marie Curie

Pierwszą wielką miłością Marii Skłodowskiej-Curie był jej bogaty kuzyn Kazimierz Żórawski, lecz jego rodzice nie zgodzili się na ślub pary. Drugi raz uczuciem obdarzyła swojego późniejszego męża, Pierre’a Curie. Połączyła ich wspólna pasja, byli wyjątkową, kochającą się parą. Trzeci miłość, do a, zapewne nigdy by się nie narodziła, gdyby nie tragiczna śmierć Pierre’a.

Maria Salomea Skłodowska urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie w rodzinie nauczycielskiej. W 1891 roku jako pierwsza kobieta w historii dostała się na wydział fizyki i chemii na Sorbonie w Paryżu. 3 lata później poznała naukowca Francuza Pierre’a Curie. W 1895 roku wzięli ślub. Odtąd pracowali razem. Dwa lata po ślubie przyszła na świat ich pierwsza córka – Irena (również laureatka nagrody Nobla). W 1903 roku Maria jako pierwsza kobieta w historii otrzymała stopień doktora fizyki, w tym samym roku przyznano jej też nagrodę Nobla.

Paul Langevin również był naukowcem (w czasie I wojny światowej zbudował generator ultradźwiękowy do namierzania łodzi podwodnych). Doktorat robił u Pierre’a. Panowie współpracowali, zaś między Polką a przyjacielem domu nie było wówczas żadnych dwuznacznych sytuacji (Paul był żonaty, miał czwórkę dzieci).

19 kwietnia 1906 roku Marię spotkała wielka tragedia. Jej mąż został śmiertelnie potrącony przez konny wóz ciężarowy. Młodsza córka pary Ewa miała zaledwie 2 lata. Lekarstwem na cierpienie dla Marii okazało się kontynuowanie pracy naukowej. Początek romansu z Paulem miał miejsce w 1910 roku. Na jaw wyszedł rok później za sprawą jego żony, Jeanne, która znalazła listy Marii do Paula. Poszła z nimi do prasy.

4 listopada 1911 roku dziennik „Le Journal” w artykule „Historia miłosna pani Curie i profesora Langevina” pisał: „Ognie radu, który promieniuje tajemniczo na wszystko, co go otacza, zrobiły nam niespodziankę. Wznieciły pożar w sercach uczonych, którzy z uporem studiują jego działanie; tymczasem żona i dzieci uczonego toną we łzach…”

Dwa tygodnie później tygodnik „L’Oeuvre” opublikował korespondecję kochanków. Wynikało z niej, że Maria prosiła Paula, by porzucił dla niej rodzinę. Rozpętano wówczas nagonkę na cudzoziemską badaczkę. Dodatkowo zdradzana żona pozwała męża o „zadawanie się z konkubiną w domu małżeńskim”.

Związek pary nie przetrwał medialnej nagonki, a Maria z obawy przed podobną krytyką już do śmierci nie zdecydowała się na romans z żadnym mężczyzną. Zmarła 4 lipa 1934 roku. Po latach rodziny Curie i Langevinów połączyły się: wnuczka Marii – Helene Joliot i wnuk Paula – Michel Langevin wzięli ślub. Mają syna Yvesa, astrofizyka.

Źródło: MH, Życie na gorąco, Skandale z wyższych sfer, Źródło zdjęcia [1]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>