Jak zostały supermodelkami?

Znalezione obrazy dla zapytania supermodelki

Co łączy wybory miss nastolatek, modną dyskotekę, zatłoczone lotnisko i pole kukurydzy? Tu zostały odkryte najsłynniejsze modelki świata.

ANJA RUBIK

Znalezione obrazy dla zapytania anja rubik

„Od kiedy pamiętam, marzyłam o tym, żeby zostać modelką. Z otwartą buzią oglądałam teledyski piosenek George’a Michaela: „Too funky” i „Freedom”. Znałam je na pamięć, a Linda Evangelista i Naomi Campbell były dla mnie boginiami. Mówiłam o tym tak często, że mama wysłała moje zdjęcie do „Urody”, która razem z agencją D’Vision organizowała nabór dla przyszłych modelek. Moje zdjęcie bardzo się spodobało i jako 15-latka wyjechałam na pokazy do Mediolanu ” – wspomina Anja Rubik.

Podczas pierwszych pokazów otuchy dodawała jej mama. Pół roku później już sama pojechała na miesiąc do Paryża. „Kiedy wróciłam, zaczął się rok szkolny, a z agencji dzwonili z nowymi propozycjami. Odmawiałam, bo nie chciałam zawalać nauki. W końcu postanowiłam przenieść się do brytyjskiej szkoły w Paryżu. Myślałam, że uda mi się pogodzić naukę z pracą. Okazało się, że z moją znajomością języka angielskiego nie jest tak dobrze. Z piątkowej uczennicy stałam się średniakiem. Musiałam się uczyć. Pracowałam tylko w weekendy, żeby opłacić mieszkanie i czesne” – tak opisuje początki swojej drogi na szczyt.

Dziś pracuje dla największych kreatorów mody, jej nazwisko regularnie pojawia się na listach najlepszych (według „Vogue’a”) i najwięcej zarabiających (według „Forbesa”) modelek świata. Pytana o emeryturę, odpowiada: „Jeszcze się nie wybieram”. Każdy dzień ma wypełniony: sesje zdjęciowe, pokazy mody, kampanie reklamowe, kolejne numery „25 magazine”, którego jest redaktor naczelną.

CINDY CRAWFORD

Znalezione obrazy dla zapytania cindy crawford

Lato 1982 r. 16-letnia Cynthia Ann (dla przyjaciół Cindy) Crawford pracuje na polu kukurydzy. Dzięki zarobionym przez nią pieniądzom matka będzie mogła zapłacić zaległe rachunki. Nie zwraca uwagi na fotografa, który robi jej zdjęcie. Fotografia trafia na łamy jednej z lokalnych gazet w DeKalb – rodzinnym mieście Cindy. „Byłam pewna, że na tym jednym zdjęciu się skończy. Miałam konkretne plany: zdobyć dobry zawód, stać się finansowo niezależną. Nie chciałam iść w ślady matki, która nigdy nie miała swoich pieniędzy, a po rozwodzie była uzależniona od ojca i jego dobrej woli. Często zdarzało się, że nie mieliśmy pieniędzy nawet na jedzenie” – mówiła słynna modelka w programie Oprah Winfrey. Dlaczego zmieniła plany? W listopadzie 1982 r. po raz pierwszy zagościła na okładce. Czarno-białe zdjęcie „miss Cindy Crawford” w bikini siedzącej przy basenie pojawiło się w „DeKalb Nite Weekly”.

Potem otworzyły się przed nią drzwi agencji modelek Elite. Słynny pieprzyk nad górną wargą stał się jej znakiem rozpoznawczym, kiedy była gwiazdą świata mody lat 90. XX wieku. Co dziś robi Cindy? Wciąż pracuje jako modelka oraz projektuje własne kolekcje ubrań i butów. Od lat jest żoną przedsiębiorcy Rande’ego Gerbera. Mają dwoje dzieci: nastoletnich Presleya i Kaię, która już może pochwalić się sukcesami w modelingu. Dziewczynka miała 10 lat, gdy wystąpiła w swojej pierwszej kampanii reklamowej dla domu mody Versace.

NAOMI CAMPBELL

Znalezione obrazy dla zapytania naomi campbell

Miała 15 lat, gdy zwróciła uwagę szefowej agencji modelek Synchro. Beth Boldt tak opisała pierwsze spotkanie z Naomi: „Zobaczyłam roześmianą dziewczynę oglądającą wystawy sklepowe w Covent Garden. Chociaż na ulicy było dużo równie atrakcyjnych dziewczyn, od tej jednej nie mogłam oderwać oczu. Było w niej coś magnetycznego. Gdy dwa dni później przyszła do biura Synchro na Berkeley Square, przyćmiła wszystkie dziewczyny w agencji.”

Sama Naomi już jako gwiazda wybiegów przyznała: „Z reguły nie ufam obcym, ale Beth zaufałam i nie żałuję. Na początku nie odrzucałam żadnej propozycji udziału w pokazie, brałam udział w niezliczonej ilości sesji. Nie miałam żadnych oczekiwań”. Campbell to pierwsza czarnoskóra modelka, która pojawiła się na okładkach francuskiego i amerykańskiego „Vogue’a”. Słynni projektanci wciąż zapraszają ją do kampanii reklamowych, swoim nazwiskiem sygnuje linię perfum.

Nigdy nie wyszła za mąż, chociaż w wielu wywiadach powtarzała, że jej największym marzeniem jest bycie żoną i matką.

KATE MOSS

Znalezione obrazy dla zapytania kate moss

Wracała z rodzicami z wakacji na Bahamach i na nowojorskim lotnisku JFK czekała na samolot do Londynu. Siedziała na walizce, nie zwracała uwagi na spieszących się ludzi, radośnie się uśmiechała. Ten uśmiech zwrócił uwagę założycielki agencji modelek Storm – Sarah Doukas, która zaproponowała chudej i piegowatej czternastolatce zdjęcia próbne.

David Ross, który robił tę sesję, wspomina: „Kate zauroczyła mnie swoją szczerością i naturalnością. Przed obiektywem aparatu nikogo nie udawała, po prostu była sobą”. Z biegiem lat zachowanie Moss bardzo się zmieniło. Szybko stała się ikoną mody (m.in. ponad 30 razy pojawiła się na okładce brytyjskiego „Vogue’a”), uzależniła od narkotyków i alkoholu, wdała w romans z muzykiem Pete’em Dohertym i zapomniała, że jest matką (w 2002 r. urodziła córkę Lilę).

Zdjęcia, na których uwieczniono narkotyzującą się modelkę, doprowadziły do rozwiązania wielu jej kontraktów reklamowych. Aby odzyskać utraconą reputację, Moss zerwała toksyczny związek, zaangażowała się w działalność charytatywną, zajęła projektowaniem ubrań i torebek. Od trzech lat jest żoną muzyka Jamiego Hince’a i, jak zdradziła w jednym z niewielu wywiadów, relaksuje się, robiąc dżem śliwkowy.

CLAUDIA SCHIFFER

Znalezione obrazy dla zapytania claudia schiffer

„Zawsze kochałam modę. Nigdy jednak nie myślałam, że zostanę modelką. Byłam zaskoczona, kiedy jako 17-latka usłyszałam w dyskotece w Düsseldorfie od Michela Levatona (założyciela agencji Metropolitan Models), że powinnam spróbować sił w modelingu” – wyznała Claudia. Upłynęły prawie dwa lata, zanim pojechała do Paryża na zdjęcia, bo obiecała mamie, że skończy szkołę. Zdjęcia wypadły rewelacyjnie.

Jako pierwsza modelka w historii zagościła na okładkach „Vanity Fair”, „Rolling Stone”, „The New York Times” i „People”. Pracowała dla największych domów mody, ale pytana o największy sukces, odpowiada: Rodzina. Od 14 lat jest żoną brytyjskiego reżysera Matthew Vaughna, mają troje dzieci.

LINDA EVANGELISTA

Znalezione obrazy dla zapytania linda evangelista

Mama opłaciła 16-letniej Lindzie kurs modelingu. „Zostałam wybrana przez japońską agencję i pojechałam tam na lato do pracy. Fotograf chciał zrobić mi nagie zdjęcia. Spanikowałam, pomogła mi ambasada Kanady. Spędziłam w Japonii dwa dni i wróciłam do domu” – wspomina. Potem wzięła udział w wyborach miss nastolatek i zauważył ją przedstawiciel agencji Elite.

Podpisała kontrakt, wyjechała do Paryża, a gdy ścięła włosy, posypały się propozycje. W ciągu roku stała się jedną z najlepiej opłacanych modelek w historii. W 1998 r. przeszła na emeryturę. Z dala od świata mody wytrwała 13 lat i wróciła na wybiegi. A prywatnie? Jest rozwódką (eksmąż Gerard Marie) i matką 10-letniego Augustina Jamesa. Ojciec chłopca to Francois-Henri Pinault – francuski miliarder i mąż aktorki Salmy Hayek.

Źródło: Skarb, październik 2014, Źródła zdjęć: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>