Lilith – pierwsza żona Adama

Znalezione obrazy dla zapytania Lilith – pierwsza żona Adama

Jak doszło do powstania pierwszego mężczyzny i kobiety? Zgodnie z Biblią zostali stworzeni przez Boga lub bogów. Jak wiemy, Adam powstał z prochu ziemi. W językach ałtajskich słowo adam oznacza człowiek. W sumeryjskim mój ojciec, akadyjskim zbudowany lun zrodzony, a w arabskim łączyć się.

Ale czy można stworzyć materialne ciało, doskonały samoregulujący się organizm i rozwinięty intelekt tak po prostu z niczego? Oczywiście dla Boga nie ma nic niemożliwego, pomińmy jednak przez chwilę kwestię wiary i zastanówmy się, jak bóg czy bogowie mogli to uczynić.

Najprościej poprzez genetyczne manipulacje i krzyżówki. W roku eksperymentów łączyli swoje DNA z odpowiednimi dla ich celów ziemskimi istotami – prawdopodobnie z pierwotnymi hominidami. Dalekim echem takich zabiegów jest historia Lilith – pierwszej żony Adama. Wzmianki o niej zawiera anonimowe dzieło średniowieczne „Alfabet Ben-Siry”. Według tego tekstu została stworzona mniej więcej w tym samym czasie, co nasz praojciec, ale, co jest niezmiernie intrygujące, nie z jego żebra. Czyli były to dwie ludzie istoty powstałe niezależnie od siebie. Mieli ze sobą potomstwo, ale zgodnie z opowieściami, Lilith, nie zgadzając się z przypisaną jej rolą, później uciekła od niego. Prawdopodobnie Adam błagał boga, by mu ją zwrócił. Zostali nawet wysłani za nią aniołowie.

Jak wyglądała naprawdę? Czy będąc równie inteligentna, co jej mąż, Lilith świadomie uciekła z raju, czy też okazała się na tyle niedoskonała, że twórca postanowił ją i jej potomstwo odseparować i/lub zneutralizować?

Religijna mitologia buduje tu bujną historię. Obecnie Lilith jest upodobnieniem żeńskiego demona, gdyż wstąpiła do piekieł i została kochanką najwyższego szatana w hierarchii. Niektóre midrasze – rodzaje opowieści mające na celu wyjaśnienie poprzez interretację i komentarze – poszczególnych fragmentów Biblii – podają, iż wężem, który skusił Ewę do skosztowania zakazanego owocu, była w istocie Lilith, a nie sam szatan.

Źródło zdjęcia [1]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>