Miłość ważniejsza niż tron

Znalezione obrazy dla zapytania wallis simpson i edward viii

„Nie jestem piękną kobietą, jedyne, co mogę zrobić, to ubierać się lepiej niż inne” – powiedziała kiedyś Wallis Simpson. Rzeczywiście: zbyt wysoka, zbyt chuda, o kanciastej twarzy, drobnym biuście i zbyt wysokim czole nie należała do typu, który podoba się mężczyznom. A jednak uległo jej wielu, w tym następca brytyjskiego tronu: książę Walii, a następnie . Cały świat nie mógł wyjść ze zdumienia, gdy abdykował 10 miesięcy po wstąpieniu na tron, jeszcze przed koronacją, ponieważ życie z Wallis wydało mu się ciekawsze, niż bycie władcą imperium obejmującego ¼ powierzchni Ziemi i zamieszkanego przez ¼ ludzkości.

Edward Albert Chrystian Jerzy Andrzej Patryk Dawid Windsor i Bessie Wallis Simpson spotkali się na jednym z przyjęć w listopadzie 1930 roku. Książę przybył na nie w towarzystwie swojej narzeczonej, Amerykanki Thelmy Vanderbildt, Wallis z mężem Ernestem Aldrichem Simpsonem. Pierwsze spotkanie nie było udane. Kiedy Edward próbował zabawić nowo poznaną kobietę, pytając ją o zalety centralnego ogrzewania (ten amerykański wynalazek był w owym czasie ekscytującą nowiną techniczną), ta zbyła go drwiną. „Rozczarował mnie pan. – Dlaczego? – Ponieważ każdemu Amerykaninowi zadajecie to samo pytanie. Spodziewałam się czegoś oryginalniejszego po księciu Walii”.

Tą odpowiedzią Wallis zwróciła na siebie uwagę księcia. W ciągu kilkunastu następnych miesięcy spotkali się na kilku innych przyjęciach. Za każdym razie była w towarzystwie męża, on zaś Thelmy Vanderbildt. Kiedy ta zorientowała się, że jej narzeczony ma romans, było już za późno: Wallis rozbiła jej związek z księciem. Być może jest w tym jakaś sprawiedliwość – kilka lat wcześniej dla Thelmy Edward rozstał się z wieloletnią ukochaną Fredą Dudley Ward.

Bessie Wallis Warfield przyszła na świat w Pensywlanii w czerwcu 1896 r. Skończyła dobrą szkołę. W wieku 20 lat wyszła za mąż za Earla Winfielda Spencera, atrakcyjnego pilota. Niestety, już po ślubie Wallis (używała tylko drugiego imienia, gdyż uznała, że Bessie to imię odpowiednie jedynie dla… krowy) odkryła, że jej mąż jest alkoholikiem. Ta choroba zrujnowała ich małżeństwo.

W połowie lat 20. Wallis poznała Ernesta Aldricha Simpsona z zamożnej rodziny, związane z przemysłem okrętowym. Dorothea Simpson, jego żona, we wspomnieniach określiła Wallis jako: „złodziejkę, która zakradła się do mojego domu, wślizgnęła w moje buty, ubrania i w końcu na moje miejsce”. Latem 1928 roku Wallis poślubiła Ernesta Aldricha. Małżonkowie przenieśli się do Europy i zamieszkali w Londynie. Wallis zaczęła bywać na przyjęciach i poznawać arystokratów. Pewnego razu poznała księcia Walii.

Romans następcy tronu z zamężną Amerykanką był oczywiście tematem plotek, ale z pewnością nie skandalem. Wallis była po prostu kolejną kobietą u boku księcia, który nie składał przecież ślubów czystości. Sytuacja stała się problemem po śmierci Jerzego V, kiedy Edward wstąpił na tron i oświadczył, że zamierza poślubić Wallis, gdy ta rozwiedzie się ze Spencerem. Latem 1936 r. król w towarzystwie Wallis demonstracyjnie udał się w rejs jachtem po Morzu Śródziemnym.

By poślubić Wallis, Edward VIII potrzebował zgody premiera Williama Baldwina i kościoła anglikańskiego (choć jako monarcha był jego głową). Odmówiono mu jej „z powodów moralnych”, mimo iż lider opozycji Winston Churchill uważał, że król sam ma prawo „wybrać sobie dziewczynę”. Król mógłby oczywiście poślubić Wallis wbrew woli premiera, ale ten musiałby w tej sytuacji złożyć dymisję, a Wallis nie przysługiwałby tytuł królowej. W skomplikowanej sytuacji Edward VIII postanowił złożyć koronę. 11 grudnia 1936 r. monarcha podpisał dokumenty abdykacyjne. Dzień później wygłosił na falach BBC nieco melodramatyczne przemówienie do narodu, w którym padło najbardziej znane zdanie: „Uwierzcie mi, gdy mówię do was, że uznałem za niemożliwe dźwiganie wielkiego ciężaru odpowiedzialności bez pomocy i wsparcia kobiety, którą kocham”. Tego samego dnia na pokładzie statku MS Furry już jako książę Windsoru popłynął do Australii. Wallis Simpson przebywała w tym czasie za granicą. Spotkali się po kilku tygodniach. Książę Windsoru poślubił Wallis 3 czerwca 1937 r. w Chateau de Cande we Francji. Żaden z członków rodziny królewskiej nie przybył na ślub, a były monarcha otrzymał od swego następcy zakaz pokazywania się na królewskim dworze i w ogóle na Wyspach Brytyjskich.

Książęca para przeżyła razem kilkadziesiąt lat. Nie mieli dzieci. Prawdopodobnie oboje byli bezpłodni: Książe wskutek przebytej w dzieciństwie świnki, Wallis po niefachowo przeprowadzonej w młodości aborcji. Posądzani o sympatię do nazizmu i Hitlera (w 1937 roku wbrew woli rządu brytyjskiego przyjęli zaproszenie kanclerza Rzeszy i spotkali się z nim w jego rezydencji w Berchtesgaden), po wybuchu wojny decyzją premiera Winstona Churchilla zostali wysłani na Bahamy, gdzie Edward (wcale nie zachwycony sytuacją) pełnił urząd gubernatora. Po wojnie zamieszkali w Paryżu i na Lazurowym Wybrzeżu. Rodzina królewska zerwała z nimi kontakty. Przez lata nie pozwalano im przyjechać do Wielkiej Brytanii, Edward nie został zaproszony na koronację swej bratanicy Elżbiety II w 1953 r. Królowa spotkała się ze stryjem raz, niedługo przed jego śmiercią, a o jego żonie mówiła „ta kobieta”. Książęca para zajmowała się hodowlą psów i podróżami. Edward dużo palił i pił. Zmarł w maju 1972 roku w ramionach żony. Jego ostatnim słowem było podobno „kochanie”. Wallis zmarła w 1986 r. Pochowano ich obok siebie we Frogmore blisko Windsoru.

Znalezione obrazy dla zapytania wallis simpson i edward viii

Znalezione obrazy dla zapytania wallis simpson i edward viii

Źródło: Retro, Źródła zdjęć: [1] [2] [3]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>